• Ghost clarki kerevit

Akvaryum rehberi olarak aşağıda yaptığım bilgilendirmenin çoğunluğu kendi gözlemlerime dayanmaktadır.

2014 Mayıs ayından beri akvaryumumda yaşayan turuncu bataklık kereviti akvaryum hobisinde yeni keşfedilen bir değer olması nedeni ile hobiye ilişkin sitelerden yeterince yazılı kaynak bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki, kerevitimin bir takım davranışları kendisine has olabilir ve diğer kerevitlerle karşılaştırma yapıldığında farklılıklar görülebilir.


Detay Bilgiler:

Boylarının büyük olması nedeni ile akvaryumlarda sınırlı miktarlarda bulunması gerekmektedir. Kendi cinsi ile bölgeci bir yapıya sahip olması nedeni ile akvaryumda sahipleneceği bir mekan bulunmalıdır. Bunun için en uygunu Hindistan cevizi kabuğudur. Bununla birlikte, kaya oyukları kamufle edilmiş boru da kullanılabilir. Vaktinin çoğunu sahiplendiği yuvasında geçirir. Genellikle beslenme için yuvasından çıksa da etrafı kolaçan etmek ve gezinmek için de bölgesini terkeder ve tekrar yuvasına döner. Gezinmeleri çok kısa olmamakla birlikte izleyene yeterince keyif verecek fırsatı verir.


Beslenmesi:


Bu canlılar omnivordur. Yani hem otçul ve hem de etçildirler. Bu nedenledir ki diğer balıklarınızın yediği yemlerden kolaylıkla yiyebilirler. Hiçbir beslenme sıkıntısı çekmemektedirler. Bununla birlikte, gözlemlerime göre, pul yemden ziyade bits, granu green gibi taneleri yemleri daha kolay bulup tüketmektedirler. Eğer yemleri yeterince küçük ise yemi bulduğu yerde yemekte ve yedikten sonra da bir diğerine geçmektedir. Fakat yem büyükse – Sera wellchips, vipachips veya ölmüş bir balık gibiyse– yemi alıp yuvasında yemeyi tercih etmektedirler.


Davranışları: 


Aynı akvaryumda bulunan diğer balıklarla fevkalade barışcıl bir yaşam içindedir. Bu canlılar arasında, plati, cüce vatoz, kuhli, çöpcü, hayalet karides ve amano karides bulunmaktadır. Kerevitin akvaryuma geldiği ilk günlerde karşılaştığım Hayalet Karides ölümlerini gece kerevitin yemesine bağlamıştım. Daha sonraki günlerde akvaryumda bulunan dört adet Amano Karidesin tankta kayıp vermeden yaşadığını görünce hayalet karideslerin ölüm sebeplerinin kerevit olmadığını anladım. Hayalet Karidesler tanka kerevitten birkaç gün önce gelmişlerdi. Büyük ihtimalle yeni su şartlarına uyum sağlayamadıkları için öldüler. Üstelik şimdiye kadar yaptığım gözlemlerimde kırmızı kerevitin, çoğu zaman akvaryumdaki diğer canlılara karşı utangaç bir tavır sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu davranışı yukarıdaki videodan da kolaylıkla gözlemlenebilmektedir.


Su Şartları: 


İçinde bulunduğu tankın bakımı düzenli olarak yapılmakta olduğu için bu ortama bakarak yaşadığı su şartları hakkında bilgi vermek oldukça güç. Bununla birlikte okuduğum kaynaklar bu canlının aşırıya kaçılmamak şartıyla geniş bir PH – GH aralığında yaşadığını söylemektedir. Ayrıca kabuğu nedeni ile midye kırığı ve/veya mercan kırığı döşeli bir zemin canlının ihtiyaç duyacağı sert suyu hazırlamada yardımcı olacaktır. İçinde bulunduğu tank içinde midye kırığı bulunmaktadır.


Yaygın Adı: Turuncu Bataklık Kereviti (Orange Swamp Crawfish)

Bilimsel Adı: Procambarus Clarkii “Orange”

Uzunluk: Yetişkin olarak 12 cm.

Su Sıcaklığı: Minimum 10 – Maksimum 30 derece arasında geniş bir ısı yelpazesine sahip olmakla birlikte ideali 22 derecedir.

Beslenme: Omnivor. (Hem etçil ve hem de otçul)

Orijin: Çok net olmamakla birlikte Amerika


Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Ghost clarki kerevit

  • 70,80₺ yerine kısa bir süre için;
  • Fiyatı: 69,99₺

  • KDV Hariç: 59,31₺

Etiketler: Ghost clarki kerevit