Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Lepistes balığı bölum 2

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Lepistes balığı bölum 2

  Merhaba arkadaşlar öncelikle yazdığım bütün bilgiler benim sadece 6 ayda kazandığım bilgilerdir lepistes balıkları hakkında bölum 2.  Bidliğiniz gibi youtube kanalımız mevcutu ancak forum kurmaya karar verdık ve geliştirmeye devam ediyoruz akvaryum forumu herkes için iyi olucaktır.

  Lepistesler:

  Lepistesler birçok akvaryumseverin akvaryumunda bulunmuş hareketli , renkli ve bir o kadar da hassas bir türdür. Lepistesler canlı doğuran grubuna girer bu canlı doğuran gurubunda plati , moli , kılıç kuyruk , velifera vb. türlerden oluşur.

  Akvaryum kurulumu :

  Lepistesler için kuracağınız akvaryum en az 40 lt olması gerekir ve bol bitkili bir tankta beslenmelerini öneririm. İlk başta bu hobiye yeni başlayan arkadaşlara fazla gelebilir ( ben gibi ) ama öyle değildir. Lepistesler hızlı üreyen bir tür oldukları için zamanla 40 litre çok az gelecektir. Akvaryumda lepistes besliyorsanız iyi bir ısıtıcıya sahip olmanız gerekir . Akvaryum ısısı 24 - 28 derece arası olması doğru olur . Akvaryumda bir diğer olmazsa olmaz elemanda iç filtredir . Akvaryumda iyi bir iç filtre edinmeniz gerekir . Filtrenizi akvaryumunuza göre seçmelisiniz, akvaryumunuz küçük ise ona göre küçük bir filtre , büyük ise büyük bir filtre edinmelisiniz.

  Akvaryum Temizliği :

  Akvaryumda yem ve dışkılardan, kirlenme ve nitrat + nitrit oluşumu olur. Bu oluşumu önlemek için haftada 1 veya 2 kere dip çekimi yapmanız gerekir . Yem artıkları için akvaryumunuza uygun çöpçüleri alabilirsiniz. Akvaryumda dip çekimini uzun süre aksattığınız taktirde lepisteslerinizde beyaz benek ve kuyruk erimesi gibi hastalıklar oluşabilir . Bu hastalıklara karşı uygun dezenfektan ilaçlarından uygun şekilde kullanabilirsiniz. Lepistes akvaryumunda fazla ısı değişimi olmamasını öneriyorum , ısı değişiminde lepistesleriniz hastalanabilir ve hatta ölebilir.

  Dişi , Erkek Ayrımı :

  Lepistesler 2 - 2.5 ay sonunda dişilerin anüs bölgesinde oluşan siyahlıkla belirlenebilir. Dişiler erkeklere göre daha şişman ve büyüktürler. Erkekler daha görkemli renklere sahiptirler, dişiler aksine sade ve düz renklidirler.

  Beslenme Şekilleri :

  Lepisteslere günde 2 veya 3 kez yem verilmelidir, haftanın 2-3 günü haşlanmış ıspanak gibi lepisteslerin hoşlandıkları bitkisel yem verilerek bağırsaklarının rahatlamaları ve sağlıklı olmaları sağlanabilir . Yem çeşitliliği ne kadar çok olursa lepistesleriniz o kadar sağlıklı ve hızlı büyür. Lepisteslerin ağız yapılarına bakıldığında daha çok yüzeyden yem alması gerektiği görülebilir bunun için yüzeyde kalacak pul yemler tercih edilebilir .

  Bakımı :

  Lepistesler 1 erkek ve 3 dişi şeklinde bakılmalıdır . Aksi taktirde erkek dişiyi sürekli kovalayarak halsiz bırakır bunun sonucunda lepistesiniz önce iştahsızlaşır sonra hastalanır ve sonrada ölebilir.

  Yavrular :

  Dişiler erkeklerden aldığı döllerle hamile kalır . Hamilelik akvaryum şartlarına göre ( ısı, su değişimi, ph vb. ) 24 - 40 gün arası değişir . Bu süre sonrasında dişi lepistesin karnında yumurtalar çatlar ve yavrular canlı olarak anne karnından çıkar . Yavrular ilk doğduklarında savunmasızdırlar ve saklanacakları yerlerin olması gerekir. Yavrulara yem olarak en çok artemia gibi canlı yemler tavsiye edilebilir. Fakat bunların maliyeti fazladır. İsteyenler normal kullandıkları pul yemi iyice ezerek un halinde yavrulara verebilirler. Yavrular yaklaşık 2.5 - 3 ay sonunda renklenirler ve birer yetişkin olurlar.

  Uyarı : Lepistes hobisine yeni başlayan arkadaşlar ilk başta birçok kayıp verebilirler ve doğal olarak bu hobiden soğurlar. Onlara tavsiyem bu hobiyi hiç bırakmamaları.


  Lepistesler hakkında aklıma gelenler bu kadar yanlışım varsa veya aklıma gelmeyenleri tecrübeli arkadaşlar umarım tamamlarlar.

  İlk Başladığımda : 6 ay önce akvaryumcuya japon balığı almak için gittiğimde lepistesler ilgimi çekti ilk olarak 1 dişi 1 erkek aldım ve kısa süre içide öldüler Tekrar gittim tekrar aldım bu sefer daha uzun dayandılar ama yinede öldüler. Hevesim çok kırıldı , ama gittim tekrar aldım, lepistesler hakkında birçok makale birçok forum okudum bilgi sahibi oldum ve tüm biriktirdiğim bilgilerimi şuanda sizlerle paylaştım . Umarım yararlı olmuştur .

 • #2
  teşşekurler admin fil kulak olan lepistesler içinde geçerlimidir.

  Yorum yap


  akvaryum - akvaryum rehberi - akvaryum malzemeleri - akvaryum motoru - akvaryum dış filtre - akvaryum iç filtre - akvaryum hava motoru - akvaryum arka tema - akvaryum sistemleri - discus balığı - discus
  ciklet balığı - lepistes - ciklet - kılıç kuyruk - japon balığı - teleskop japon - astronot balığı - köpek balığı - challenger balığı - pangasius balığı - sazansıgiller - karides - kerevit - cüce kerevit
  amerikan kerevit - meksika kerevit - albino ciklet - fronteza - Mollienesia sphenops - siyah moli - elma salyangozu - katil salyangoz helena - vatoz balığı - leopar vatoz - vatoz l44
  vatoz l46 - Kiraz Karides - Sakura Karides - Turuncu Sakura Karides - Sarı Ateş Karidesi - Beyaz İnci Karides - Mavi İnci Karides - Yeşil Karides - Kaplan Karides
  Mavi Kaplan Karides - Siyah Kaplan Karides - Çikolata Karides - Hayalet Karides - Meksika Cüce Kereviti - Beyaz Kerevit
  Güney Amerika Kereviti - Kuzey Amerika Kereviti - ramshorn

  Web Sertifikalarımız


  alexa dmca secure seo

  Karides | Cüce Kerevit | Amerikan Kerevit | Akvaryum Rehberi | Kerevit


  Proudly designed by HeLLfire    

    

  Hazırlanıyor...
  X