Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çöpçu balıkları Sterbai Çöpçü

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Çöpçu balıkları Sterbai Çöpçü

  Bu yazımızda sterbai çöpçü balığı özellikleri nelerdir, bakımı nasıl olur, üretimi için neler yapılmalıdır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. Kendi tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz yazımıza yorum yapabilirsiniz. Bunun için sitemize üye olmanız da gerekmiyor. Cihazınızda açık olan facebook ya da google+ hesabınız sayesinde üye olmadan yorum yapmanız mümkün. Hazırsanız sterbai çöpçü balığı hakkında bildiklerimizi anlatmaya başlayalım.

  Sterbai çöpçü balığı Bolivya ve Brezilya’ya özgü barışçıl bir türdür. Doğal yaşam alanı dereler, göletler ve ormanlık alanlardır. Zırhlı kedi balıkları ailesine mensuptur. Daha çok akvaryumun taban kısmında yaşar. Bu yüzden taban malzemesinin keskin köşeli olmaması gerekir. En fazla 6.5 santimetre boyunda olur. Sürü halinde beslenmelidir. Küçük bir grup için en azından 75 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır. Akvaryumda geniş yüzme alanları bırakılmalı, su temiz ve az akıntılı olmalıdır. Hepçil bir balıktır. Kuru, pul, donmuş ve canlı yemlerle beslenebilir. Hazır yemlerin su piresi, artemia ve kan kurdu gibi besinlerle takviye edilmesinde fayda vardır. Kendisi gibi benekli bir tür olan Corydoras haraldschultzi ile çokça karıştırılır. Ancak haraldschultzi çöpçünün vücudu daha açık, benekleri daha koyu renklidir.

  Çiftleşme esnasında erkek balık dişinin bıyıklarını yakalar ve yumurtalarını döller. Dişi balık döllenen yumurtalarını ventral yüzgecinin altındaki özel bir kesede kuluçka bölgesine taşır. Daha sonra yumurtalarını bitki yapraklarına ya da benzeri yumuşak yüzeylere yapıştırır. 3-4 gün sonra yumurtalar çatlar. Yeterince büyüyüp hazır yemlerle beslenebilene kadar, yavrular mikro kurtçuklar ve mikro planktonlar ile beslenebilir.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: corydoras-sterbai.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklüğü: 38.0 KB (Kilobyte)


  Corydoras sterbai
  Corydoras sterbai

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: copcu-baligi-sterbai.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 44.2 KB (Kilobyte)

  Sterbai Çöpçü
  Sterbai Çöpçü
  Sterbai Çöpçü Balığı

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: sterbai-copcu.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 45.0 KB (Kilobyte)

  Sterbai Çöpçü Balığı
  Sterbai çöpçü balığı özellikleri


  Bilimsel ismi: Corydoras sterbai

  Doğal yaşam alanı: Güney Amerika, Amazonlar

  Bakım zorluğu: Kolay. Akvaryumda en azından 6 tanesinin bulundurulması gerekir. Bu sayede kendine güveni gelir ve huzurlu olur.

  Boyu: En fazla 6.5 santimetre

  Sterbai çöpçü balığı karakteri: Barışçıl

  pH: 6.0 ile 7.5 arası

  Sıcaklık: 24 – 28 santigrat derece arası

  Su sertliği: 1 – 15 dGH

  Akvaryum hacmi: Minimum 75 litre

  Ortalama ömrü: 15 – 25 sene

  Uyumlu balıklar: Barışçıl bir balık olması sebebiyle karma akvaryumlar için uygundur. Çok büyük ve agresif türlerle aynı akvaryumda olmamalıdır. Neon tetra ve kardinal tetra gibi küçük characinler, harlequin rasbora ve zebra danio gibi küçük sazanlar, beta balığı ve cüce gurami gibi labirentli balıklar, Bolivya kelebeği ve ramirezi gibi cüce cikletler ve diğer barışçıl kedi balıkları ile beraber beslenebilir.

  Yüzdüğü seviye: Akvaryumun alt kısmı

  Sterbai çöpçü balığı cinsiyeti
  Diğer çöpçü balıklarında olduğu gibi cinsiyetini anlamanın en kolay yolu balığa üstten bakmaktır. Dişilerin vücudu, özellikle karınları yumurta ile dolu olduğunda, belirgin biçimde iridir. Ayrıca dişi sterbai çöpçünün boyu, erkeğe göre biraz daha büyük olur.

  Sterbai çöpçü balığı üreme
  Üretimi kolaydır ve yeni başlayanlar bile üstesinden gelebilir. Bir üreme akvaryumuna ihtiyaç vardır. Taban malzemesi kullanılması zorunlu değildir. İstenirse kum ya da çakıl taşı bulundurulabilir. Suyun temiz kalması için yavruları içine çekmeyecek bir filtreye ihtiyaç vardır. Bu iş için sünger filtre iyi bir tercih olur. Java yosunu gibi sık bitkiler bulundurulmalıdır. Su sıcaklığı 29 santigrat derece, pH değeri 6.5 civarında olmalıdır.

  Erkek sayısının dişilerden fazla olmasında fayda vardır. Her 2 erkeğe 1 dişi iyi bir oran olur. Balıklarınızı üremeye hazırlamak için kaliteli ve canlı yemlerle besleyin. Dişinin karnı yumurtayla dolduğunda büyük su değişimleri yapmaya başlayın. Eklediğiniz su daha soğuk olmalıdır. Bu sayede doğal ortamdaki yağmurlu ortam taklit edilmiş olur. Akvaryumdaki havalandırmayı ve akıntıyı arttırın. Yumurtaları görene kadar her gün bu işlemlere devam edin.

  Üremede başarısız olursanız hemen pes etmeyin. Su değişimini doğru zamanda yapmıyor ya da yeterince oksijen temin edemiyor olabilirsiniz. Farklı taktikleri denemekten çekinmeyin. Örneğin üremenin gerçekleştiği başka bir çöpçü balığı akvaryumundan su alınmasının faydası olabilir. Çünkü bu suya yayılan hormonlar sayesinde, mevcut akvaryumda üreme tetiklenebilir.

  Yumurtaları akvaryum camında görecek olursanız başarılı olduğunuzu söyleyebiliriz. Dişi yumurtalarını genellikle akıntılı bir yere bırakır. Öncesinde erkek balık dişiyi üremeye ikna etmeye çalışır. Daha hareketli ve heyecanlıdır. Dişi balık üremeye istekliyse balıklarınız “t” pozisyonu alır. Bu esnada erkek sterbai dişinin bıyıklarını pectoral yüzgeci ile vücudunun arasına sıkıştırır. Sonrasında spermlerini boşaltarak yumurtaların döllenmesini sağlar. Yumurtaları döllenen dişi onları kuluçka bölgesine bırakır.

  Artık yetişkin balıkların akvaryumdan çıkartılması gerekir. Çünkü kendi yumurtalarını yemeye başlarlar. Bir diğer seçenek yumurtaların başka bir akvaryuma taşınmasıdır. Onları taşırken çok güçlü olduklarını fark edeceksiniz. Parmaklarınızla diğer akvaryuma nazikçe bırakabilirsiniz. Yeni akvaryumdaki su şartlarının ve oksijen miktarının üreme akvaryumu ile aynı olması gerekir.

  Özellikle döllenmemiş yumurtalar için baş belası olan mantar hastalığı metilen mavisi sayesinde önlenebilir. Akvaryuma birkaç damla damlatılması yeterlidir. Yine de bazı yumurtalarda mantar üreyebilir. Bu yumurtaların akvaryumdan çıkartılması gerekir. Aksi halde mantar sporları sağlıklı yumurtalara da bulaşır. Tatlı su karidesleri sayesinde de mantardan kurtulmak mümkündür. Kiraz karides bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirir. Hastalıklı yumurtaları yiyen kiraz karidesler sağlıklı olanlara dokunmayacaktır.

  Yumurtalar 3-5 gün içinde çatlar ve yavrular kendi yumurtalarını tüketir. Daha sonra mikro kurtçuklar ve yavru artemialar ile beslenebilirler. Akvaryumda ince bir kum tabakası olursa, çıplak akvaryuma göre hastalık ihtimali daha az olur.

  Sterbai Çöpçü Balığı yazısının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kendi tecrübelerinizi aktarmak ya da eksik gördüklerinizi tamamlamak isterseniz yazımıza yorum yapabilirsiniz. Çöpçü Balığı Forumu‘nda merak ettiklerinizi sorabilir, Tropik Akvaryum grubunda paylaşımda bulunabilirsiniz. Akvaryum malzemeleri arıyorsanız sizi internet mağazamıza bekliyoruz. Yazımızı sosyal medyada paylaşan tüm okurlarımıza buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.
  Eklenen Dosyalar

akvaryum - akvaryum rehberi - akvaryum malzemeleri - akvaryum motoru - akvaryum dış filtre - akvaryum iç filtre - akvaryum hava motoru - akvaryum arka tema - akvaryum sistemleri - discus balığı - discus
ciklet balığı - lepistes - ciklet - kılıç kuyruk - japon balığı - teleskop japon - astronot balığı - köpek balığı - challenger balığı - pangasius balığı - sazansıgiller - karides - kerevit - cüce kerevit
amerikan kerevit - meksika kerevit - albino ciklet - fronteza - Mollienesia sphenops - siyah moli - elma salyangozu - katil salyangoz helena - vatoz balığı - leopar vatoz - vatoz l44
vatoz l46 - Kiraz Karides - Sakura Karides - Turuncu Sakura Karides - Sarı Ateş Karidesi - Beyaz İnci Karides - Mavi İnci Karides - Yeşil Karides - Kaplan Karides
Mavi Kaplan Karides - Siyah Kaplan Karides - Çikolata Karides - Hayalet Karides - Meksika Cüce Kereviti - Beyaz Kerevit
Güney Amerika Kereviti - Kuzey Amerika Kereviti - ramshorn

Web Sertifikalarımız


alexa dmca secure seo

Karides | Cüce Kerevit | Amerikan Kerevit | Akvaryum Rehberi | Kerevit


Proudly designed by HeLLfire    

  

Hazırlanıyor...
X